Zebrička austrálska
Zvoľte variant
Popis
Zebrička austrálska (lat. Taeniopygia guttata) je dnes najrozšírenejším a najznámejším druhom astrilovitých vtákov v strednej časti Austrálie, hoci sa vyskytuje po celom austrálskom kontinente s výnimkou najchladnejších a príliš vlhkých oblastí na severe a juhu. Izolovane žije i v Indonézii. Bola vysadená aj na Portoriku, v Portugalsku a Spojených štátov. Je veľmi populárna ako klietkový vták.
Rozlišujeme 2 poddruhy zebričiek, často považované za samostatné druhy:
- Taeniopygia guttata guttata (resp. druh Taeniopygia guttata, po slovensky: zebrička červenozobá, amadina zebrovitá, astrild zebrovitý)
- Taeniopygia guttata castanotis (resp. druh Taeniopygia castanotis, po slovensky: zebrička austrálska (v užšom zmysle))
Obýva širokú škálu krajín, najhojnejšie sa však vyskytuje v stepiach s roztrúseným porastom stromov a krov, často zasahuje tiež do tesnej blízkosti ľudských obydlí.
Je semenožravá. Samec má čierny chvost, oranžové líca, červený zobák a zebrovitý vzor na hrudi. Samica ma zebrovitý vzor na chvoste a oranžový zobák. Hniezda si stavajú fľaškovitého tvaru a kladú 3-10 vajec. Môžu žiť v jednej klietke spolu s Papagajcom vlnkovatým (andulka) a inými exotickými vtákmi z Austrálie. Neodporúča sa chovať samú zebričku. Žijú v kolóniach tak aj v klietke by mali byť aspoň 2.
Samičky mnohých farebných variánt nemajú pruhy; ich zobáky sú svetlejšie červené, sfarbenie tela samičky je matnejšie ako má samček. Samček má jasnočervený zobák a oranžové škvrny na lícach. Na hrudi samčeka sú zebrovité pruhy. Mladé vtáky majú hnedé sfarbenie a kratší chvost
Austrália
Zebrička austrálska je ideálny vtáčik pre chovateľa nováčika, no priťahuje aj skúsených chovateľov a vystavovateľov. Vtáky sa ľahko rozmnožujú a chovajú. Vyskytujú sa aj s chocholom a v mnohých farebných variáciách (bielo-gaštanovo strakaté, strieborné a krémovité), čo im zaručuje popularitu medzi chovateľmi. Na výstavách sa zvyčajne vystavujú v pároch.
Zebričke podávajte zmes pre malé exoty, spestrenú mäkkou a zelenou potravou, napríklad semená tráv alebo buriny, najmä v období rozmnožovania.
Skupinu zebričiek austrálskych môžete chovať v malom záhradnom aviáriu s doletom 1,8 m. V miernom podnebnom pásme sa odporúča zabezpečiť vtákom dodatočné osvetlenie a teplo v zimnom období. Vtáčí pár však môžete chovať aj doma v klietke. Ak poskytnete zebričke košík alebo búdku, rada sa v nich uhniezdi. Máva naraz päť i viac mláďat; mladé vtáky je vhodné nechať rozmnožovať sa od deviatich mesiacov. Inkubácia trvá 13 dní; mláďatá opúšťajú hniezdo vo veku 18 dní.
Podobné produkty
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Len registrovaní používatelia môžu pridávať príspevky. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Len registrovaní používatelia môžu pridávať hodnotenie. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.