Ako ochrániť psíka a mačku pred kliešťom

Tohtoročná pomerne chladná zima síce dlho držala svoje žezlo, ale predsa sezóna kliešťov je tu. Už v priebehu marca sme zaznamenali informácie, že ten či onen psík z prechádzky prišiel s nechceným parazitom. Práve preto sa v dnešnom článku zameriame na prípravky proti ektoparazitom , ako sú blchy a kliešte.

Rovnako, ako psa alebo mačku čas od času odčervíme, teda zbavíme endoparazitov, musíme myslieť aj na preventívne pôsobenie obojkov, alebo spot - on kvapôčok proti ektoparazitom. Ostatne blchy a kliešte dokážu prenášať veľmi závažné choroby a ich uhryznutie so sebou čoraz častejšie nesie aj alergické reakcie, ktoré môžu prechádzať až v sepsy. Pôsobenie antiparazitík je dvojaké. Buď hubia parazity, ktoré sa prisajú, alebo pôsobia repelentne, teda parazity odpudzujú. Tým zviera bránia proti borelióze a ďalším veľmi vážnym chorobám.

spot on pipety

 

Najvhodnejšou a najefektnejšou metódou, ako zabrániť napadnutiu zvieraťa kliešťami, je včasná a správna prevencia. Tú je možné aplikovať mnohými spôsobmi a každá z týchto metód má svoje výhody aj nevýhody. Nesmieme tiež zabudnúť na povahu nášho maznáčika. Niektorí sa neradi kúpu, iní sa zase boja zvuku spreja. 

Väčšina prípravkov má kombinovanú účinnosť proti kliešťom aj blchám (príp. aj komárom). Pamätajte, že pri napadnutí blchami je potrebné ošetriť aj okolie, v ktorom sa zviera pohybuje, pretože 90% bĺch sa zdržiava mimo napadnuté zviera. A po ich rozmnožení nastáva ozajstné peklo.

Ektoparazitické prípravky je možné podľa účinnosti rozdeliť na dve skupiny: prípravky s repelentným (odpudzujúcim) či akaricidním (smrtiacim) účinkom , druhým typom sú prípravky s kombináciou oboch .

V našom obchode Vám ponúkame nasledujúce ektoparazitické prípravky:

Ektoparazitické obojky

Výhody:

Obojky sa veľmi ľahko a rýchlo aplikujú, sú odolnejšie pri častom kúpaní a v závislosti na produkty tiež ponúkajú dlhodobejšiu účinnosť. Účinná látka práškových obojkov sa cez póry obojku uvoľňuje postupne a usadzuje sa na celom povrchu tela zvieraťa. Práškový obojok pôsobí v pokoji aj v pohybe. Obojky sú opatrené bezpečnostnou prackou, ktorá bráni uškrteniu zvieraťa pri prípadnom zachytení vo voľnej prírode. Účinok nastupuje spravidla do 48 hodín po nasadení.

Nevýhody:

Niektoré obojky majú špecifický zápach. Ďalej hrozí riziko straty obojku pri vonkajších radovánkach. Po zašpinení obojku a zanesenie nečistôt do pórov obojku sa znižuje jeho účinnosť. Obojok je tak potrebné pravidelne čistiť.

 

Ektoparazitické pipety spot-on

Pipety, ak chcete kvapôčky za krk, sa dávkujú veľmi jednoducho. Kúpite pipetu podľa veľkosti, resp. hmotnosti psa. V ponuke sú pipety pre malé psy do hmotnosti 10 kg aj pre obrie plemená.

Aplikáciu pipety zvládne každý a návšteva veterinára nie je vôbec nutná. Stačí jednoducho rozhrnúť srsť v oblasti chrbtice za krkom v mieste, kde je bežne obojok. Na cestičku, ktorá vznikne odhrnutím chlpov, vyprázdnite pipetu. Pokiaľ máte väčšieho psa, aplikujte pipetu na niekoľko miest v oblasti celej chrbtice.

Výhody:

Ľahko a rýchlo sa aplikujú a nijako nezapáchajú. Sú súčasťou liečebnej stratégie pri kontrole alergie na blšie uhryznutie. Vybrané pipety chránia tiež okolia zvieraťa.

Nevýhody:

Pipety majú nižšiu dobu účinnosti ako obojky (priemerne 1-3 mesiace proti blchám, 1 mesiac proti kliešťom). Voda aj časté kúpanie znižujú účinnosť a zriedkavo sa môžu objaviť kožné reakcie v mieste aplikácie.

 

Ektoparazitické spreje (rozprašovače, peny)

Výhody:

Ektoparazitické spreje možno ľahko a rýchlo aplikovať a dajú sa použiť aj na ošetrenie okolia zvieraťa (pelechy, búdy, koberce).

Nevýhody:

U väčšiny ponúkaných produktov je doba účinnosti maximálne 7 dní. Pri častom kúpaní psa sa účinnosť znižuje. Niektoré typy sprejov nie sú vhodné pre mačky (pred aplikáciou si pozorne prečítajte informáciu o použití lieku). Mnoho maznáčikov tiež nemá rado sykavý zvuk spreja.

 

Ektoparazitárne šampóny a púdre

Výhody:

Šampóny sú vhodné nielen na prevenciu, ale aj liečbu postihnutého zvieraťa. Pri kúpaní dochádza k záhube všetkých vývojových štádií parazitov.

Nevýhody:

Ektoparazitické šampóny sú vhodné iba pre psov, majú krátkodobý účinok (niekoľko dní) a neodporúčajú sa používať u gravidných a laktujúcich súk.

 

Ektoparazitárne pinzety a háčiky

Výhody:

Pomocou háčika, alebo pinzety ľahko odstránite kliešťa.

Nevýhody:

Použijete ich až keď je neskoro. To znamená, že nepôsobia preventívne.

 

  

Čo je dobré vedieť

  • Nikdy nezamieňajte antiparazitiká pre psov a pre mačky. Napr. v príbalovom letáku obojku Scalibor je informácia, že je pre mačky nebezpečný. Pre psov žijúcich spoločne s mačkami použite preto radšej napríklad Frontline combo pipety za krk.

 

  • Prírodné antiparazitné obojky majú síce kratšiu dobu účinnosti a trochu zapáchajú, ale pes nie je chránený za pomoci chemikálií. Medzi prírodné obojky proti parazitom patrí Antiparazitný obojok bylinný od značky Trixie, ktorý je vhodný aj pre šteniatka. Veľmi predávaný je aj prírodný obojok Bio Band od značky Beaphar.

 

  • Pred a po aplikácii prípravkov proti parazitom zviera nekúpte a majte na pamäti, že je vždy nutné čítať príbalový leták. Tu sa dozviete, aká je priemerná doba pôsobenia a tiež, ako rýchly je nástup účinku antiparazitika po prvej aplikácii a či je jeho účinnosť ovplyvnená kúpaním psa.

 

  • Ani to najlepšie antiparazitikum neochráni vášho psa na 100%. Vášho psíka (aj seba) vždy po prechádzke dobre prezrite. Ak nájdete kliešťa odstráňte ho.