Ako prijímajú vtáky vodu

Voda je najdôležitejšia živina. Telo vtákov, rovnako ako ostatných druhov zvierat, sa skladá zo 65 až 80% vody. Strata vlhkosti opustením trusu, cez dýchacie cesty a znášky vajec sa musí natrvalo kompenzovať príjmom pitnej vody. Bez vody, život nie je možný. Vtáky musia mať preto vždy k dispozícii čistú vodu.

Medzi jednotlivými druhmi vtákov existujú veľké rozdiely v spotrebe vody, čo závisí hlavne od destinácie, z ktorej pochádzajú. Vtáky zo suchých biotopov (napr. austrálske papagáje) potrebujú vodu menej, pretože ich organizmus má hospodárenie s vodou vrodené. 

V Tabuľke nájdete príjem vody v ml na deň:

 

Kanáriky

7-9 ml

 

Andulky

2,1-3,6 ml

 

Agapornis

5.2-14.1 ml

 

Veľké papagáje

19.0 ml

 

Ktoré faktory ovplyvňujú príjem vody?

Obsah vlhkosti v krmive významne ovplyvňuje príjem vody. Ak vtáky konzumujú viac ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú 80 až 90% vlhkosti, pijú menej. 

Tiež zloženie krmiva ovplyvňuje príjem vody: vysoký príjem proteínového krmiva vyžaduje zvýšený príjem vody na odstránenie vyrobenej kyseliny močovej (pomáha transformovať proteíny) v pečeni.

Tiež kŕmenie rôznymi druhmi semien, s rôznym obsahom bielkovín, má vplyv na množstvo prijatej vody: čím vyšší obsah bielkovín v obilí, tým vyšší je príjem vody.

Kŕmenie extrudovaným krmivom, vzhľadom k jeho rýchlejšej priechodnosti cez črevný trakt a prítomnosť minerálov, vyžaduje zvýšený príjem vody. V súčasnej dobe, extrudované krmivo pre vtáky zvyšuje príjem vody o 55 až 80%. 

Je potrebné pripomenúť, že aj umiestnenie vtákov ovplyvňuje príjem vody. To je prípad veľkých klietok s väčším počtom vtákov. Je tiež nemožné zabudnúť na okolitú teplotu. V oblasti s teplotou 20°C, bude kanárik piť 8,6 ml v priemere, pri teplote 35°C už 13,7 ml za deň.

Netreba zabúdať ani na kvalitu vody a exotickým vtáčikom predkladať vždy čerstvú do dezinfikovanej misky.