Ak ste po zrelej úvahe, a možno aj celej rodiny, dospeli k rozhodnutiu, že si zaobstaráte psíka, mali by ste pouvažovať o tom akého psíka si zaobstarať.
Ako nájsť plemeno?
Výberu plemena by ste mali venovať zvláštnu pozornosť. Starostlivo zvážte na čo máte, a na čo nie, a podľa toho si vyberte plemeno psa. Mali by ste porozmýšľať, k čomu psíka vlastne chcete. Ako rodinného maznáčika? Ochrancu Vášho príbytku, alebo pozemku? Spoločníka na dlhé prechádzky, psa na výstavu alebo na športové aktivity? Plemien je okolo 400 a určite sa medzi nimi nájde také, ktoré vám bude vyhovovať.
Psa alebo sučku?
Mnoho ľudí rieši túto otázku. Je len na vás a vašich skúsenostiach, ktoré pohlavie pre vás bude vhodnejšie.
Pes: dominantnejší, samostatnejší, mohutnejší, horšie sa vychováva, jeho povaha sa príliš nemení
Fena: hára zhruba dvakrát ročne, vhodnejšia na výcvik, miernejšia, nemá sklony sa túlať, pri dospievaní sa môže zmeniť jej povaha
Preukaz pôvodu ?
Vybrali ste si plemeno a riešite otázku či s preukazom pôvodu (PP) alebo bez?
Šteňa s preukazom pôvodu si väčšinou kupujú ľudia, ktorí s psíkom chcú chodiť na výstavy alebo sa s ním zúčastniť nejakých vrcholových športov a súťaží. Avšak preukaz pôvodu je určitou zárukou toho, že šteňa vyrastie v typického jedinca.Podľa predkov si môžeme urobiť obrázok aj o jeho možnom budúcom vzhľade, pracovitosti, dedičných chybách a napríklad aj o zdraví. Niektoré plemená totiž musia podstúpiť vyšetrenie ako napríklad na dyspláziu bedrových a lakťových kĺbov a pod. Preukaz pôvodu ale nie je zárukou že zo šteňaťa vyrastie bezchybný jedinec! Je to len živý tvor ...
Bez preukazu pôvodu si väčšinou berú psíka ľudia, ktorí ho chcú len ako domáceho maznáčika a spoločníka alebo nemajú dostatok financií - šteniatka bývajú lacnejšie.
Ak ste si rozhodli zaobstarať kríženca, nezostáva než čakať čo z neho vyrastie a podľa znakov odhadovať, čo mohol mať za predkov. Šteňatá odlišných plemien však môžu mať nevyspytateľné správanie.
Riešite kde šteňa kúpiť?
Spôsobov ako nájsť správnu chovateľskú stanicu je niekoľko. Môžete sa pozrieť na internet a tam si nájsť chovateľskú stanicu. Môžete sa opýtať známych ktorí majú rovnaké plemeno aké chcete. Ale najlepší spôsob bude, keď sa zájdete pozrieť na nejakú výstavu. Tam sa tiež môžete stretnúť priamo s chovateľom vybraného plemena, pozrieť sa na jeho psíkov a opýtať sa na to, čo vás zaujíma alebo v čom nemáte úplne jasno. Každý správny chovateľ by vám mal poradiť. Ak žiadneho chovateľa ešte nepoznáte a rozhodli ste sa, že si ho nájdete podľa inzerátu, dohodnite si najskôr nezáväznú návštevu. Pozriete sa na šteňatá a ak sa niečo nebude zdať v poriadku, nájdete si niekoho iného. Šteňatá by mali byť v čistom prostredí, s dostatočným množstvom podnetov a zvukov. Správny chovateľ by sa mal postarať o čo najväčšiu možnú socializáciu šteniatok.
Ako si vyberiete s väšieho množstva šteniatok?
Máte pred sebou niekoľko šteniat a neviete ktoré si vybrať? Pri hraní ich nevyrušujte a pozorne pozorujte, ktoré šteňa je najživšie, ktoré je dominantné. Pozorujte či z vás nemá strach, či sa nedrží bokom od ostatných šteniat. Zo všetkých šteniat si vyberte práve to, ktoré je najživšie a nebojí sa. Bude ľahšie vychovávať také šteňa, než to, ktoré sa všetkého bojí.
Ak ste si vybrali skontrolujte jeho zdravotný stav.
Či má čisté uši, nemá v srsti roztoče a ekzémy. Ďalej skontrolujte ďasná, skus zubov. Oči by mali byť bez výtoku. Potom je potrebné skontrolovať, či je šteňa očkované a odčervené. Chovateľ by vám mal dať očkovací preukaz psa, kde musia byť veterinárom zaznamenané očkovania a odčervenia.
Ak ste sa rozhodli pre konkrétne šteňa, mali by ste sa chovateľa opýtať čím máte šteňa kŕmiť, prípadne na pomer zložiek vo varenej strave, na doplnky stravy a vhodné maškrty. Kedy preočkovať a odčerviť.