Ako spoznám, že je papagáj chorý?
Aj váš papagáj môže ochorieť. Väčšinou spoznáte na prvý pohľad, že nie je niečo v poriadku. Príznaky, ktoré signalizujú, že je potrebné kontaktovať veterinára - špecialistu na exotické vtáctvo bývajú rôzne, najčastejšie z nich sú tieto:
- papagáj neprijíma potravu, väčšinou si nevezme ani maškrtu, ktorú má rád,
- sedí našuchorený na bidle alebo na zemi, hlavičku má zaklonenú dozadu, trasie sa, ako by mu bola zima,
- trus má riedky zapáchajúci, chýba biela alebo zelená zložka,
- hlienovitý výtok zo zobáka, nozdier alebo očí,
- akékoľvek poranenia - zobáka, krídla, nožičky,
- zmeny v tvare a sfarbení peria,
- papagáj si šklbe perie,
- akýkoľvek ďalší prejav, ktorý vybočuje z normálu.
Ak sa vám čokoľvek na nezdá, odporúčame telefonickú konzultáciu s veterinárom - špecialistom na papagáje a jeho následnú návštevu. Väčšina chorôb sa dá vyliečiť, ale platí zásada čím skôr, tým lepšie. Nie je vhodné otáľať a myslieť si, že sa choroba sama vylieči. Vždy je lepšie navštíviť veterinára čo najskôr, aby papagájovi mohol pomôcť sa s chorobou vysporiadať.
Čo so sebou k veterinárovi na prvú návštevu?
Veterinár bude od vás pri prvej návšteve potrebovať čo najviac informácií týkajúcich sa Vášho papagája:
- o ktorý druh papagája sa jedná
- číslo krúžku alebo čipu, ktorým je papagáj označený
- od koho pochádza (z odchytu, od chovateľa)
- u papagájov podliehajúcich registrácii CITES je vhodné vziať so sebou aj registračný list CITES, podľa neho sa pozná, ktorými chovmi papagáj prešiel, než sa dostal k vám
- vek papagája a ako dlho ho chováte
- čím ho kŕmite (zrniny, granule)
- aké prekonal choroby
- akékoľvek doklady o veterinárnom vyšetrení papagája v minulosti, ktoré máte k dispozícii (napr. protokol o vyšetrení pohlavia, protokol o vyšetrení na cirkovirózu, na chlamydiózu a ďalšie)
- ako dlho trvá zdravotný problém ktorý chcete riešiť, aké má príznaky a ako sa vyvíja, kedy papagáj naposledy niečo žral
Veterinár papagája vyšetrí, zoznámi vás s diagnózou, navrhne možné spôsoby liečby a zoznámi vás s ich finančnou náročnosťou. Predpíše lieky, aplikuje ich, alebo vám poradí s ich aplikáciou. Ak vám niečo nie je jasné, nebojte sa opýtať. Liečba prebieha väčšinou ambulantne, ale pre prípad vážnejších problémov sú veterinárne kliniky zariadené aj na prípadnú hospitalizáciu papagája.
V krátkosti najčastejšie choroby papagájov:
Parazity: Medzi najčastejšie parazity patria všenky, vošky, čmelíci. Preto je potreba v chove prísna hygiena. Existujú na to špeciálne prípravky, ktoré kúpite v našej lekárni .
Vytrhávanie peria: Je to veľmi nepríjemná choroba, keď papagáj vytrháva perie sám sebe,alebo svojim mláďatám. Takéto správanie sa ťažko lieči. Môže byť spôsobený nedostatkom vitamínov alebo stratou partnera. Aj keď na to existujú rôzne prípravky, ktoré nájdete v našej lekárni, pri pretrvávaní problému je potrebné navštíviť veterinára.
Giardióza (Giardia intestinalis): Ide o parazitné ochorenie tráviaceho aparátu. K nákaze dochádza z infikovaného trusu. Najčastejšími príznakmi tejto zákernej choroby je chudnutie, suchá koža, alebo vytrhávanie peria. Aj na túto chorobu existujú rôzne prípravky, ale vždy by sme mali navštíviť veterinára.
Tumory: Ide o nádorovú chorobu. Môže vznikať na tele ako výrastky alebo vo vnútri v tele. Musí byť operatívne odstránený.
Tuberkulóza: Pôvodom tejto choroby sú baktérie, ktoré môžu byť v nakazenej potrave alebo vode. Túto chorobu môže roznášať aj infikovaný vták. Príznakom je chudnutie. Bohužiaľ neexistujú na to žiadne lieky.
Pseudomor (NCD): K najčastejším príznakom tejto choroby sú ťažkosti s dychom, prechladnutie, ochrnutie, neprijímanie potravy. Túto chorobu dokáže určiť len vyšetrenie. Proti tejto chorobe nie sú lieky.
Chlamýdióza (baktérie rodu Chlamyda): Pôvodcom tejto choroby sú baktérie, ktoré môžu byť v nakazenej potrave alebo vode. Ide o chorobu, ktorá môže byť prenesená aj na človeka. Príznaky sú krvavé výlučky, výtoky z nosa a očí alebo dýchacie, črevné a rozmnožovacie problémy. Vtáky sa môžu nakaziť hlavne trusom a od ostatných sekrétov. Preto je potrebné zabrániť fekálnej kontaminácii krmítok a napájačiek.
PBFD (psittacine beak and feather disease): Ide o zákernú chorobu kedy dochádza k poruche peria a zobáka vtáka. Vírus napáda radu vnútorných orgánov (pečeň, slezina). Proti tejto chorobe nie sú lieky. Môžeme ale zabrániť kontaminácii chovateľských zariadení prípravkom veterinarna-dezinfekcia-f10sc
Červy: Ide o chorobu, ktorú môžeme určiť podľa krvavých výlučkov a chudnutí. Preto je potreba v chove prísna hygiena. Lieči sa odčervením. Prípravky nájdete v našej lekárni .
Prerastajúce pazúriky: Prerastajúce pazúriky postihujú väčšinou vtáky, ktorí žijú v byte a nemajú vhodné bidlo na sedenie. Keď pazúriky príliš prerastú nemôžu prsty zaujať vhodné postavenie. Potom dochádza k zápalom. Preto je treba dávať pozor na veľkosť pazúrikov a pravidelne ich zastrihávať. Je potrebné postupovať opatrne.
Zadržané vajcia: Ide o neschopnosť samičky zniesť vajce. Väčšinou sa jedná o príliš mladé samičky, alebo o znášanie v zimnom období. Kloaka je dosť úzka a svaly nie sú schopné vytlačiť vajíčko. Vták potom zle lieta a vajcia je možné zistiť nahmataním. Pomôcť môžeme masírovaním jedlým olejom a to krúživými pohybmi. Je dobré takúto to samičku umiestniť do oddelenej klietky.