Keď je na rade dezinfekcia

Kone, psy, mačky, papagáje a ďalší zvierací miláčikovia sú neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Ich chov na nás však uvaľuje celý rad povinností. Jednou z nich je starať sa o ich zdravie a udržiavať ich v dobrej kondícii. Okrem správnej výživy a nevyhnutnej veterinárnej starostlivosti je dôležité udržiavať tiež ich okolie v čistote, aby sme zabránili šíreniu prípadných infekcií, z ktorých celý rad je prenosných aj na človeka.

Patogénnymi mikroorganizmami prenášanými domácimi zvieratami na ľudí sú napr. baktérie Salmonelly, listérie, kampylobakterie... Mačky, psy, kone a ďalšie zvieratá môžu na svojej srsti prenášať tiež kvasinky a plesne. Od papagájov nám hrozí ochorenie nazývané psitakóza. Od chorých mačiek môžu majitelia získať toxoplazmózu alebo zápal spojiviek spôsobený chlamýdiami. Podceňovať by sa nemali ani hnačkové ochorenia domácich maznáčikov, predovšetkým ak sú v spoločnej domácnosti s deťmi.

 

Čistenie a dezinfekcia stajní, klietok, voliér, terárií

Proti každej nákaze, či už je v stávke zdravie ľudí alebo zvierat, je nutné bojovať. Ale liečba niektorých ochorení je obtiažna a niekedy aj pomerne nákladná. Z tohto dôvodu je vhodné chrániť seba aj svoje okolie preventívne. Jednou z metód je dodržiavanie osobnej hygieny (umývanie rúk) a v miestach výskytu zvierat dôsledná očista a dezinfekcia. Stajne, klietky, voliéry a pod. sú pre zvieratá neprirodzeným prostredím, kde sa postupne hromadí veľa nebezpečných mikroorganizmov. Kvôli nahromadeným choroboplodným zárodkom sa vytvára infekčný tlak a zviera môže ľahko ochorieť. Z toho dôvodu je dôležitá pravidelná mechanická očista kotercov, terárií, stajní a klietok. Ani tie najlepšie čistiace prostriedky však nie sú schopné mikróby zničiť, a teda je vhodné zvieracie príbytky a veci dezinfikovať.

Dezinfekciou možno zlikvidovať mikróby spôsobujúce zápalové kožné, respiračné a ďalšie prenosné ochorenia zvierat. Preventívne je vhodné vykonávať komplexnú dezinfekciu aspoň 1 x ročne. Dezinfekcia voliér, klietok a kotercov sa potom robí častejšie (podľa druhu zvieraťa, zvyčajne 1 x mesačne). V prípade výskytu infekčného ochorenia v chove je potom nutné vykonať dezinfekciu všetkých plôch a predmetov, s ktorými bolo infikované zviera v kontakte.

 

Pomôcky a prikrývky je potrebné udržiavať v čistote

Pravidelné čistenie, pranie a dezinfekcia vybavenia pre zvieratá by malo byť tiež samozrejmosťou. Najmä v prípade, že je vybavenie spoločné pre viac zvierat. V kefách, dečkách, ale tiež napr. v plyšových hračkách sa nachádza nielen prach a špina, ale ukrývajú sa tam aj pôvodcovia prenosných kožných bakteriálnych ochorení a mykóz (Dermatofolýza, bakteriálne zápaly kože a slizníc, dermatofytóza, kandidóz, MRSA). Tieto mikroorganizmy sa tiež skrývajú v psích a mačacích pelechoch, ktoré je preto nutné pravidelne prať. Súčasná dezinfekcia je veľkou výhodou, zvlášť potom čo sa u zvieraťa prejavilo nejaké kožné ochorenie.

 

Ako a čím čistiť a dezinfikovať?

Pred samotnou dezinfekciou vykonáme dôkladnú očistu všetkých povrchov od hrubých nečistôt (trusu, zvyškov krmiva, podstielky, chlpov a pod.). Dezinfekčný roztok potom aplikujeme na veľké plochy postrekom (napr. postrekovačom), na menšie plochy oterom. Malé predmety, pomôcky a textílie môžeme priamo vložiť do roztoku. Necháme roztok pôsobiť. Vždy sa riadime návodom na použitie. Vyberáme si prípravok určený pre veterinárne oblasť a chovy zvierat (tento musí spĺňať legislatívne požiadavky ako na zloženie, tak na účinnosť). Liek by mal mať široké spektrum účinnosti na baktérie, vírusy, fungi, prípadne na bakteriálne spóry. Vhodné je tiež zvoliť prípravok, ktorý je šetrný k zdraviu a životnému prostrediu: vyberáme prípravok, ktorý nie je toxický, neleptá pokožku ani sliznice alebo inak neohrozuje zdravie a životné prostredie. Vyberáme prípravok, ktorý je univerzálny a možno ho použiť na širokú škálu materiálov, vrátane kože a textilu. V neposlednom rade prihliadame tiež k užívateľskému komfortu: volíme prípravok, ktorý nezapácha, čo oceníme nielen my pri upratovaní, ale najmä naši miláčikovia s niekoľko násobne lepším čuchom.

Jedným z dezinfekčných prípravkov spĺňajúcim všetky tieto náročné kritériá je prípravok Chirox . Jedná sa o špičkový dezinfekčný prípravok, ktorý je určený na dezinfekciu a čistenie chovateľských pomôcok a príbytkov domácich maznáčikov, domácich i exotických zvierat. A aké sú jeho hlavné prednosti?

 

  • Prípravok je veľmi účinný, pritom nezapácha a nevadí zvieratám
  • Je veľmi šetrný k zdraviu a životnému prostrediu
  • Nezafarbuje ani neodfarbuje dezinfikovaný materiál
  • Nedráždi kožu ani dýchacie cesty
  • Prípravok má okrem dezinfekčných účinkov zároveň umývacie vlastnosti - výborne odstraňuje nečistoty.
  • Možno ho aplikovať aj v prítomnosti zvierat

 

Chirox má veľmi výhodné vlastnosti a vďaka povahe svojich účinných látok je univerzálne použiteľný na dezinfekciu prakticky všetkých plôch a predmetov. Prípravok stačí rozmiešať vo vode a je okamžite pripravený na použitie. Možno ho aplikovať rôznymi spôsobmi - postrekom, oterom, alebo namočením. Textílie je možné namočiť do roztoku a následne vyprať bežným spôsobom, alebo prípravok pridať k praciemu prášku do automatickej práčky. Pre väčšie chovy zvierat je možné Chirox tiež mlžiť.

Okrem tohto prípravku nájdete v našom obchode i celý rad ďalších účinných prípravkov na dezinfekciu