Kliešte a choroby u psov a mačiek

Jar je tu a tým aj sezóna kliešťov. Prečo je dôležité chrániť svojich zvieracích miláčikov pred kliešťami ? Sú v skutočnosti kliešte také nebezpečné pre psov a mačky ? 

kliešť2

Napadnutie zvierat kliešťami nie je len estetickým problémom, kedy kliešť saje krv a spôsobuje zmeny na koži. Ďaleko závažnejším problémom je riziko prenosu infekčných ochorení, ktoré sú nebezpečné pre psa i človeka zároveň. Choroby ďalej prenosné zo psa na človeka označujeme ako zoonózy, resp. antropozoonózy. 
Kliešte, resp. infekcie, ktoré prenášajú, sú postrachom ľudí aj zvierat. Spolu s globálnym otepľovaním a klimatickými zmenami sa u nás v posledných rokoch objavujú aj infekcie prenášané kliešťami, ktoré sa doteraz vyskytovali len v teplejších pásmach. Akých infekcií u psov a mačiek sa v našich podmienkach vlastne obávať ?
                            

Aké ochorenia vlastne kliešte prenášajú ?

Oba druhy kliešťov / na Slovensku žijú prevažne kliešte z rodu Ixodes a Dermacentor/ môžu prenášať závažné bakteriálne (Mykoplazmóza, Anaplazmóza, Ehrlichióza, Borelióza) a parazitárne ochorenia (Babezióza), ktoré sú nebezpečné pre psov a mačky.

Kedy je hlavná sezóna kliešťov ?

Najvyšší výskyt kliešťov je v období od konca marca do konca októbra, kedy je teplota prostredia minimálne 5-7 °C.

Ako dlho musí byť prisatý kliešť, aby mohol preniesť ochorenie ?

Nato, aby kliešť preniesol ktorékoľvek zo spomínaných infekčných ochorení, musí byť prisatý minimálne 24 h. Nie je vôbec výnimkou, ak kliešť prenesie na svojho hostiteľa aj niekoľko infekčných ochorení naraz. Čo sa týka množstva infikovaných kliešťov jednotlivými ochoreniami, u niektorých je percento pomerne vysoké, napr. boreliózou je na Slovensku infikovaných 7-80% kliešťov, čo však neznamená, že každé zviera či človek aj skutočne na boreliózu ochorejú. Veľa záleží na imunitnom systéme človeka či zvieratka. Mačky sú voči borelióze dostatočne odolné a ochorenie sa u nich skoro nikdy neprejavuje zdravotnými problémami.

Ochorenia prenášané kliešťami, ktoré sú nebezpečné pre psy a mačky

  • Borelióza  - je to bakteriálne ochorenie, spôsobené spirochétou (baktériou), ktoré prenášajú kliešte z rodu Ixodes. Od prisatí sa kliešťa po prvé príznaky ochorenia uplynú väčšinou 2-3 týždne.

Borelióza sa prejavuje prevažne len u psov, medzi príznaky infekcie patrí zvýšená teplota, nechutenstvo, krívanie, opuch a bolestivosť kĺbov. Občas sa môžu vyskytovať aj neurologické problémy, či problémy s obličkami až zlyhanie obličiek. Vo vážnejších prípadoch, najmä u plemien – labradorský a zlatý retriever, môže dochádzať ku glomerulonefritídam (poškodeniu obličiek).

  • Babezióza – je to parazitárne ochorenie, ktoré prenášajú kliešte z rodu Dermacentor + Ixodes.

Najčastejšie ide o tieto druhy Babésií – Babesia canis canis a Babesia gibsoni. Od prisatia sa kliešťa po prvé príznaky ochorenia môže uplynúť niekoľko dní až týždňov. U druhu Babesia gibsoni je dokázaný aj vzájomný prenos infekcie medzi psami pri pohryzení. Babesie napádajú červené krvinky a spôsobujú ich rozpad, z toho pramenia všetky ďalšie klinické príznaky ochorenia, ako je zvýšená teplota nad 40°C,
krv v moči (resp. moč psa má až farbu motorového oleja), apatia, nechutenstvo, sliznice psa (spojivky a ďasná) sú biele, niekedy žlté, psík je veľmi slabý. Takisto môže neskôr dochádzať k poškodeniu pečene a obličiek. Pri akútnom ochorení, ak nie je liečba nasadená dostatočne skoro, dochádza veľmi často k úhynu.

  • Anaplazmóza – bakteriálne ochorenie, ktoré prenášajú kliešte z rodu Ixodes. Na území Slovenska je 0-10% kliešťov infikovaných spomínanou baktériou. Ochorenie sa prejaví najskôr týždeň po infekcii. Anaplazmy napádajú biele krvinky alebo krvné doštičky.

Medzi príznaky infekcie anaplazmózou patrí hlavne horúčka, polyartritídy (postihnuté sú teda kĺby na viacerých končatinách, ktoré môžu byť bolestivé, opuchnuté, vyskytuje sa krívanie), môže byť aj znížené množstvo krvných doštičiek a tým pádom môže dochádzať ku krvácaniu z rôznych telesných otvorov
(z konečníka, z nosa atď.)

  • Ehrlichióza – bakteriálne ochorenie prenášané hlavne kliešťami z rodu Rhipicephalus a Dermacentor.

Od napadnutia kliešťom po prvé príznaky ochorenia uplynie väčšinou minimálne týždeň. Ehrlichie napádajú hlavne biele krvinky. Ehrlichióza má veľmi rôznorodé príznaky, medzi ktoré patrí horúčka, nechutenstvo, strata hmotnosti, zväčšenie lymfatických uzlín, problémy s dýchaním, bledé sliznice, krvácanie, problémy s očami, postihnutie nervového systému, problémy so srdcom (arytmie), zväčšená pečeň a slezina, opuchnuté a bolestivé kĺby.

  • Mykoplazmóza (hemoplazmóza) – predtým sa ochorenie volalo Hemobartonelóza. Môžu ho prenášať kliešte aj blchy. Vyskytuje sa častejšie u mačiek ako u psov. U mačiek je častý výskyt hlavne u tých, ktoré trpia tkzv. mačacou leukémiou alebo imunodeficienciou (vírusovými ochoreniami mačiek). U psov sa toto ochorenia vyskytuje pomerne zriedka. U mačiek je možný prenos aj z dospelých mačiek na mačiatká cez placentu.

Mycoplasma haemocanis (u psov) a Mycoplazma haemofelis (u mačiek) napáda červené krvinky, ktoré poškodzuje a spôsobuje ich rozpad. Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí horúčka, bledé sliznice, únava, nechutenstvo apatia.

Toto sú všetky najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia psov a mačiek prenášané kliešťami na Slovensku.
Ochorenia sa môžu objaviť ako v akútnej forme s vážnymi príznakmi, tak aj vo forme chronickej, čiže dané baktérie alebo paraziti sa nachádzajú v organizme zvieratka, ale problémy spôsobia až pri oslabení imunitného systému.

Diagnostika kliešťami prenášaných infekčných ochorení

Diagnostika ochorení nie je vždy jednoduchá. Ochorenia sa zisťujú vyšetrením krvi, kde u niektorých sa dá v krvnom nátere nájsť priamo baktéria alebo parazit, ktorá infekciu spôsobila. Takisto sa robia sérologické vyšetrenia, kde sa zisťujú hladiny protilátok proti jednotlivým ochoreniam a PCR vyšetrenia, kedy je možné z krvi zistiť prítomnosť DNA danej baktérie či parazita. Častokrát je nutné kombinovať viacero vyšetrení, aby sa potvrdila alebo vylúčila infekcia. Preto je nutné vyhľadať veterinárneho lekára.

Liečba

Liečba je prevažne antibiotická, používajú sa antibiotiká ako doxycyklín, azitromycín, enrofloxacín, klindamycín alebo u babeziózy spôsobenej niektorými druhmi babézií látka zvaná imidocarb.
Po prekonaní klinických príznakov infekcie často parazit, či baktéria ostáva v tele zvieratka a pri oslabení imunitného systému alebo pri novom napadnutí infikovaným kliešťom môže dôjsť opätovne k príznakom ochorenia.

očkovanie ?

Proti babezióze alebo borelióze existuje aj vakcíny. Avšak neobsahujú všetky druhy babézií či borélií, s ktorými sa dá na Slovensku stretnúť a takisto nezabraňujú na 100% klinickému prejavu ochorenia, zato však vedia veľmi výrazne potlačiť prejavy ochorenia.

Najúčinnejšou ochranou je brániť napadnutiu kliešťami

Najdôležitejšou prevenciou je ochrana proti kliešťom, buď špeciálnymi obojkami, ktoré fungujú zvyčajne po dobu 5-8 mesiacov alebo spot on roztokmi, ktoré sa nakvapkajú na kožu zvieratka za krkom a fungujú cca 1 mesiac, takže je nutné používať ich opakovane počas sezóny kliešťov. Potrebné je chrániť psov a mačky po celú sezónu kliešťov, čo je zvyčajne obdobie od marca do konca októbra, niekedy aj dlhšie, záleží na teplote prostredia (riziková je teplota vyššia ako 5-7 °C). O výbere vhodného ochranného prostriedku je dobré poradiť sa s veterinárnym lekárom, nie všetky druhy prípravkov sú vhodné pre všetky zvieratká.