Pomocou tela a zvukov mačka veľmi dobre vyjadruje svoje pocity. Dáva tak najavo radosť, zlosť, bolesť aj šťastie ... Niekedy však škála vyjadrovacích prostriedkov nestačí a mačka siahne k niečomu dôraznejšiemu. Vzhľadom k tomu, že mačka hovoriť nevie, psychická záťaž u nej môže vyvolávať pre nás nepochopiteľné zmeny správania, z prítulného miláčika sa stáva lietajúca beštia a z čistotnej mačičky máme razom "čuníka", ktorý za mačaciu toaletu považuje celý byt.
Prvé prejavy negativity vnímame najprv ako zlomyseľnosť, ak sú však na dennom poriadku, je potrebné začať hľadať ich príčinu. Začneme tým, že si musíme uvedomiť, čo sa v poslednej dobe na živote mačky zmenilo. Určite nám tieto prejavy majú niečo dôležité povedať, majú nás na niečo upozorniť.
Mačky v byte a čistotnosť
Mačky sú čistotné už od prírody. Sústavne ich vidíme čistiť si tvár, kožuch aj labky, vidíme ich zahrabávať výkaly ... Už ako malé mačacie bábätká sa naučia, že pelech má byť čistý. Najprv ich čistí a pomáha im s vyprázdňovaním ich matka. Akonáhle však začínajú behať a opustia pelech, treba im pripraviť malé mačacie WC s vhodnou podstielkou. Inštinktívne totiž napodobňujú svoju matku a vo veku troch mesiacov by už mačiatka mali byť naučené čistote. Ak sa tak nestane, pravdepodobne už nikdy čistotné nebudú. Na vine je buď ich malá inteligencia, alebo strata inštinktu. S tou sa stretávame hlavne u mačiek ušľachtilých, kde pri chove je kladený dôraz skôr na ich krásu ako na povahové rysy.
Ak sa však nečistotnou stáva mačka dovtedy čistotná, je na vine šok, strata blízkeho človeka, strata mačacieho kamaráta alebo fakt, že si domov prinesieme ďalšiu mačku. Môže to byť tiež zdravotný problém. Mačka totiž nedokáže hovoriť, a tak nemá ako svojmu pánovi povedať čo ju bolí. A tak je na mieste, po vylúčení všetkých predchádzajúcich príčin, prezrieť mačke ušká, očká, labky, pazúriky ... a keď sami neobjavíme príčinu problémov, mali by sme sa obrátiť so žiadosťou o pomoc na svojho veterinára. Vo väčšine prípadov sa pri včasnej liečbe všetko doma vráti k normálu.
Ďalšou z možností, ktorú nesmieme opomenúť, je fakt, že náš kamarát jednoducho zostarol. Vek prichádza prakticky nepozorovane. Mačka s nami žije roky, ktoré mnohokrát ani nepočítame. Je hravá, veselá, zdravá, bacuľatá, komunikatívna. Zo dňa na deň sa jej pretiahne tvár, zašpicatí brada, oči dostanú smutný a akoby zakalený výraz a srsť sa pri česaní uvoľňuje v celých chumáčoch, telíčko pochudne a prepadnú sa boky, objaví sa zápal ďasien a začnú vypadávať zuby ... Z hravej mačky sa zo dňa na deň stáva mačací senior.
Ak si všetky tieto prejavy uvedomíme a začneme k mačke ako k seniorovi pristupovať, to znamená, že zmeníme stravu, sušené krmivo podávame navlhčené, mäso krájame na menšie kúsky, podávame viac konzervy a pravidelne sledujeme zdravotný stav mačky, môže s nami mačka prežiť ešte niekoľko ďalších rokov.
Čistotnosť u vonkajších mačiek
Ak si prinesieme domov vonkajšie mačiatko, mylne sa domnievame, že okamžite a samo začne používať mačacie WC. Lenže mačiatko ho nepozná, doteraz bolo zvyknuté sa vyprázdňovať niekde vonku na záhrade. V tomto prípade sa musíme obrniť trpezlivosťou a mačiatko chvíľu čo chvíľu usádzať na WC. Akonáhle sa v ňom prvýkrát vyprázdni, máme vyhrané. Už si bude pamätať, kam má ísť, a bude mať vyprázdňovanie už spojené s týmto miestom.
Opačným prípadom je, že mačiatko bude odstavené doma, ale potom by sme radi, aby sa chodilo, rovnako ako jeho matka, vyprázdňovať na záhradu. Lenže mačiatko práve pochopilo, načo domáce WC je, a my teraz po ňom chceme niečo celkom iné. Opäť je namieste naša trpezlivosť. Akonáhle mačiatko začne mať k vonkajšiemu svetu dôveru, začne postupne svoje prechádzky vonku predlžovať a bude sa tiež automaticky vonku vyprázdňovať. Napriek tomu by sme ešte domáce WC likvidovať nemali, ešte sa nám niekedy môže hodiť.
Agresivita
Mačky nie sú agresívne od prírody. Konflikty väčšinou nevyhľadávajú, skôr sa pred nimi snažia utiecť. Ak sú však zahnané do úzkych, považujú útok za najlepšiu obranu. V byte spolu môžu mačky žiť v pokoji a v mieri. Stačí však, že jeden kocúr druhému zastúpi cestu a pozrú sa sebe do očí. V tom okamihu sa schyľuje k maléru, pretože dominantný kocúr si povie, že ten podriadený by mu mal ustúpiť. A ak máte pohromade niekoľko mačiek, počas okamihu sa vytvorí klbko, spleť tiel, kde sa bijú všetci a nikto vlastne nevie prečo, len si nikto nechce nechať ujsť tú zábavu a vzrušenie v pokojnom živote v byte. Ak nechcete, aby sa niektorej z mačiek niečo stalo, potom vám nezostáva nič iné ako do klbka siahnuť a útočiace zvieratá roztrhnúť. Počítajte však s tým, že tento moment môže byť bolestivý aj pre vás. V zápale boja si mačky totiž neuvedomia, do koho to vlastne hryzú, či do protivníka alebo do pána. Avšak po našom zásahu bude pokoj a mier nastolený prakticky okamžite, emócie opadnú a všetko sa vráti do normálu.