Potraviny, ktoré sú toxické pre papagája

Existuje mnoho látok, ktoré vyvolávajú alergické reakcie, respiračné problémy alebo tráviace problémy, prípadne zasahujú centrálny nervový systém, kde spôsobujú záchvaty a smrť. Tieto látky sa nachádzajú v potravinách bežnej spotreby, ktoré nájdeme zastúpené v každej domácnosti.

avokádo           čokoláda_1

Čokoláda

Bežná sladká pochúťka, ktorej dokáže odolať iba málokto. V tele papagája sa však mení na smrtiacu zbraň, ktorá spôsobuje tráviace problémy a následné zvracanie a hnačky. Postupne je zasiahnutý aj centrálny nervový systém a papagáj dostáva ťažké záchvaty po ktorých nasleduje zvyčajne smrť. Nikdy nedopustite, aby sa papagáj dostal nedopatrením ani ku kúsku čokolády.

Jablkové jadierka

Ako iste vieme, tak jablkové jadierka obsahujú stopové množstvá kyanidu a preto by sme ich papagájovi nemali podávať. Samozrejme dužina je v poriadku, ale jadierkam sa podobne ako tým marhuľovým a broskyňovým určite vyhýbame. A to platí aj o šupke, ktorá môže byť striekaná a chemicky ošetrená.

Soľ

Každý živý organizmus na planéte potrebuje vo svojej potrave prijímať soľ. Tá vplýva na správne fungovanie životných funkcií. Avšak pozor na jej množstvo, pretože ak to preženiete, tak dochádza k nasledujúcim problémom. Ako prvé a dostavuje nadmerný smäd a potom nasleduje dehydratácia organizmu, za ktorou prichádza už iba zlyhávanie obličiek a smrť. Soľ teda v žiadnom alebo minimálnom množstve.

Alkohol

V prípade, že v rodine konzumujete alkohol, tak určite dbajte na to, aby sa k nemu nedostal papagáj. Alkohol v tele papagája totiž doslova rozhádže celý vnútorný systém jeho fungovania, čo má pre papagája silne devastačné účinky. Dokonca bolo dokázané, že alkohol vplýva aj na psychickú pohodu papagája a je schopný spôsobiť depresie.

Huby

Všetky druhy húb, ktoré sa pripravujú na konzumáciu by sa nemali dostať do zobáka papagája. Huba je totiž veľmi zložitá potravina, ktorej strávenie vyžaduje veľmi veľa času. Rýchle trávenie papagája týmto dokáže veľmi spomaliť, čo sa odrazí na celkovom správaní papagája, ktorý ostáva letargický a malátny. Navyše je dokázané, že si papagáj týmto spôsobom dokáže poškodiť pečeň.

Avokádo

Pre papagáje je toto ovocie (menej známe aj pod menom hruškovec americký) veľmi jedovaté. Spôsobuje krvácanie v oblasti hrudníka. Ak máte doma papagája, tak si dávajte obrovský pozor na to, aby sa hocijakým spôsobom nedostal do kontaktu s týmto ovocím. A to napríklad aj tým, že krájame avokádo a potom s rovnakým nožom odkrojíme papagájovi kúsok jablka. Postačuje naozaj iba kúsok a dochádza k otrave. Toxická látka sa nazýva persín od čoho dostalo avokádo aj latinské pomenovanie persea gratissima.

Káva, čaj a všetko čo obsahuje kofeín

V žiadnom prípade by sa papagáj nemal dostať k potravine, ktorá obsahuje kofeín v akejkoľvek forme, koncentrácií a skupenstve. Káva, čaj, energetické nápoje a podobné potraviny by mali byť určite mimo dosahu jeho zobáka. Vplyv kofeínu je hlavne na srdcovú činnosť, kde nastáva arytmia, zástava srdca a hyperaktivita. A dokonca aj smrť.

Zelené paradajky a listy

Ak chceme dopriať papagájovi napríklad cherry paradajky v strapci, tak vedzte, že listy paradajky sú pre papagája toxické. Rovnako tak aj všetky zelené časti paradajky, ktorá ešte nie je dozretá. Pri skrmovaní tohto ovocia je teda opatrnosť na mieste.

Cibuľa a cesnak

Obe tieto potraviny sú v malom množstve bezpečné a dokonca cesnak sa používa ako účinný liek proti vnútorným parazitom. Pri väčšom množstve sa však dostavuje hnačka a zhoršenie krvného obrazu. Nastáva totiž anémia a problémy s dýchaním.

Sušená fazuľa a sója

V sušenej fazuli sa okrem iného nachádza aj látka zvaná hemaglutinín, ktorá pôsobí na papagája ako jed. Varením sa však zničí, preto ak chceme podať papagájovi napríklad fazuľu, tak by rozhodne mala byť kvalitne varená.

V roku 1991 sa v chove papagájov na Novom Zélande objavila jedna abnormalita za druhou a nikto si ich nevedel vysvetliť. Abnormality v raste, zdeformované vajíčka a mláďatá, zvýšený výskyt rakoviny a chorobnosti chrbtice. Netrvalo dlho a chovatelia prišli na to, že za všetkým stojí jedna jediná nová zložka v krmive, ktorým výrobca deklaroval kvalitnejšie krmivo. Za všetkým stála sója. Táto zložka by sa nemala objaviť v žiadnej potravine, ktorú papagáj konzumuje. Vyvoláva aj predčasnú pohlavnú dospelosť a patologickú agresivitu.

Rebarbora

Listy rebarbory sú pre papagáje jedovaté, ale stonky môžeme ponúknuť.

Baklažán, olivy, muškátový oriešok

Tieto potraviny spôsobujú žalúdočné problémy a hnačky. Preto sú pre papagáje nevhodné. 

Izbové kvety

Oleander spôsobuje spomalenie srdcovej frekvencie, azalka spôsobuje zlyhanie srdca a bezvedomie, brečtan je jedovatý, imelo môže spôsobiť hnačku, zvracanie, dýchacie problémy, halucinácie a smrť. Zoznam toxických izbových rastlín je veľmi bohatý a preto ak púšťate papagája na prelet po byte, odstráňte z jeho dosahu všetky izbové kvety.

Ako zistiť, že papagáj je otrávený?

Najistejší dôkaz je podľa trusu, ktorý je žltý, hnedý alebo čierny čo môže indikovať vnútorné krvácanie. Dýchacie problémy môžu byť tiež príznakom otravy. Nadnozdrie papagája tesne nad zobákom môže byť červené, alebo výtok signalizuje tiež problém. Výtok z očí alebo zakalené oči môže byť tiež signálom otravy. Ak spozorujete niektoré z týchto príznakov, vezmite papagája k veterinárovi. Ďalšími príznakmi môže byť úbytok hmotnosti, zmeny v hlase, dýchanie otvoreným zobákom a trasúci sa chvost.