Mačka patrí medzi najobľúbenejších domácich miláčikov, ale je to tiež zviera opradené mnohými poverami. V starom Egypte boli mačky uctievané pre svoje nadprirodzené schopnosti, v rozprávkach sú vyobrazené po boku čarodejníc. S mačkami sa spája tiež veľa ľudových prísloví, napríklad "škriabe ako mačka", alebo "hrá sa s ním, ako mačka s myšou". My sa pozrieme na dnešné povery, ktoré nám pomôžu s naším životom s mačkou.
Mačka zakaždým dopadne na všetky štyri.
Táto povera je veľmi rozšírená a rovnako tak je aj mylná. Hoci sú mačky veľmi obratné a pohybovo zdatné, napríklad pri páde z malej výšky sa môžu veľmi vážne zraniť. Nemajú totiž dostatok času na vyrovnanie chrbtice a narovnanie labiek pre utlmenie pádu.
Mačka sa viaže na miesto a nie na človeka.
Tu by sa dalo povedať, že ide o polovičnú poveru. Ak máme s mačkou intenzívny vzťah, každý deň sa jej venujeme, komunikujeme s ňou a trávime s ňou čas, je jasné, že sa na nás upúta. Väčšinou sa mačky primknú k jednej osobe, ktorá sa im venuje najviac, a zvyšok rodiny rešpektujú a trávia s nimi čas, len keď ony samé chcú. V tomto prípade dáva mačka určite prednosť Vám pred miestom. A ak máte v pláne sa presťahovať, vezmite ju so sebou. Zo začiatku však určite nebude nadšená, a s presťahovaním sa bude musieť vyrovnať. V prípade vonkajších mačiek, ktoré sa domov chodia len najesť a vyspať, je teritórium dôležitejšie, než osoby, ktoré ho s ňou zdieľajú.
Mačky majú najradšej mlieko.
Naše babičky dávali pravidelne mačkám mlieko, pretože to považovali za hlavný zdroj ich potravy hneď po myšiach. Pravdou je, že mačkám mlieko naozaj chutí, ale vhodné pre ne rozhodne nie je. Chýbajú im enzýmy, ktoré spracúvajú laktózu obsiahnutú v mlieku. Pôsobením žalúdočných štiav sa tak mlieko v žalúdku zrazí, a stane sa nestráviteľným, čo spôsobuje tráviace ťažkosti a hnačky. Tráviaca sústava dospelých mačiek nie je na trávenie mlieka prispôsobená, preto sa mliekom kŕmia len mačiatka. Ak chcete svojej mačke dopriať túto dobrotu, kúpte špeciálne mlieko pre mačky, ktoré je upravené tak, aby nespôsobilo zažívacie ťažkosti.
Mačky a psy nemôžu žiť pospolu.
Samozrejme nájdeme aj výnimky, kedy toto spolužitie naozaj nejde, ale jedná sa o ojedinelé prípady. Pokiaľ už od začiatku vieme, že budeme chcieť mačku aj psa, je ideálne zaobstarať si ich naraz a zvykať ich na seba už od malička. Ale aj v prípade, že kupujeme šteňa k dospelej mačke, či mačiatko k dospelému psovi, môžu spolu bez problémov vychádzať. Len je potreba navykať ich na seba pomaly a postupne.
Mačky sú neverné a falošné.
Táto povera zrejme vznikla vďaka ich špecifickým povahám. Mačka na rozdiel od psa má svoju hlavu a robí to, čo sama chce, nech sa vám to páči alebo nie. To ale ešte neznamená, že sú falošné. Práve naopak. Vo chvíli, keď si vás mačka obľúbi, je vaším verným a oddaným miláčikom. Pravdou je, že si mačka sama zvolí, koho bude mať rada, a s kým sa radšej stýkať nebude.
Mačka má deväť životov.
Aj keď to tak občas nevyzerá, mačka má naozaj len jeden život. Predtým ľudia verili, že sa takmer zo všetkého "vylíže" sama, to je však omyl. Aj mačka potrebuje veterinárne ošetrenie rovnako ako ľudia doktora.
Mačky nemajú rady vodu.
Táto povera je z časti pravdivá. Väčšina mačiek naozaj vodu v láske nemá, ale existujú aj výnimky. Niektoré plemená majú vodu v obľube. Ďalšou možnosťou je postupné navykanie na vodu už od mačiatka, ale aj tak z nej ryba nikdy nebude.
Každá mačka musí mať mačiatka.
To je naozaj nezmysel. V dnešnej dobe, kedy útulky praskajú vo švýkoch, a v uliciach sa túla veľa opustených mačiek, je najlepším riešením kastrácia. Predídete tým tiež množstvu zdravotných problémov.
Mačka je veľké nebezpečenstvo pre tehotnú ženu a musí preč.
Väčšina tehotných žien sa bojí, že sa od mačky nakazí toxoplazmózou, čo je ale viac ako pochabé. Áno, je pravdou, že toxoplazmóza je pre tehotné ženy fatálna, ale to ešte neznamená, že mačka musí preč. Mačka sa nakazí toxoplazmózou prostredníctvom surového mäsa. Takže ak máme doma mačku od mala, nepúšťame ju von (nelovia myši), a kŕmime ju iba granulami, je takmer nemožné, aby bola nakazená. Navyše, aby došlo k nakazeniu od mačky, museli by ste zjesť mačací trus. Väčšina ľudí sa toxoplazmózou nakazí v kuchyni pri ochutnávaní surového mäsa. Lekári odporúčajú tehotným ženám nekupovať si nové zvieratá, ale rozhodne sa nemusia zbavovať tých starých. A upratovanie mačacej toalety je najlepšie nechať na partnerovi.
Čierna mačka, ktorá prebehne cez cestu nosí smolu.
Povera, ktorý má korene už v stredoveku, kde sa ľudia báli čiernych mačiek, pretože pripomínali noc a temnotu. Tu už je len na vás, či sa čiernou mačkou cez cestu necháte ovplyvniť.