Prečo dávať papagájom vetvičky

Vetvičky dávame papagájom pre dva hlavné dôvody.

Ak by ste chceli napríklad papagáje agapornis a loríky aj odchovávať, tak je dôležité umiestniť do klietky nielen búdku, ale tieto papagáje si ako jediní zástupcovia druhu papagájov  stavajú hniezdo. A k tomu je potrebné zabezpečiť im dostatok „stavebného materiálu“. Výborné sú vetvičky vŕby alebo bazy, tieto sa dobre lúpu a sťahujú z kôry – čo je výborný materiál na výrobu hniezda. 

Druhým a veľmi dôležitým dôvodom prečo dávať vetvičky na okusovanie je zabránenie prerastaniu zobáka, ale aj pazúrikov čo je následok podmienok, ktoré papagáj má k dispozícií. Ak mu chovateľ nedá možnosti, ako si zobák obrusovať, tak nastáva často problém. Ak ho neriešime hneď v počiatku, tak sa následky opravujú iba veľmi ťažko a často sú aj trvalé. 

zobák papagája

Horná aj spodná časť zobáka sa vplyvom príjmu potravy, lezenia a neustálej aktivity obrusuje a tým sa udržiava v dobrej kondícií. V prípade, že papagáj prestane s touto činnosťou, tak hrozí prerastanie zobáka, pričom sa tak stáva dvoma spôsobmi.

Tým prvým je prerastanie hornej časti, ktorá je dlhšia ako by mala byť a zahnutá smerom dole. To sťažuje príjem potravy a samozrejme aj čistenie peria, keďže papagáj tak robí skoro výlučne iba zobákom. Druhý spôsob je prerastanie spodnej časti zobáka, pričom tu často dochádza k vykriveniu hornej časti do boku a spodný zobák začne prerastať smerom hore ako roh. Tento prípad je viac nebezpečný, pretože ak nezakročíme včas, tak hrozí vyhladovanie papagája, ktorý nedokáže s takýmto nástrojom prijímať potravu. 

Aby sme nemuseli navštíviť veterinára je lepšie tento problém riešiť pomocou prirodzeného obrusovania. Teda do klietky pridáme vetvičky (ovocné stromy, vŕba, breza a pod.). Tieto vetvičky prinútia papagája, aby ich okusoval a tým si obrusoval zobák. Samozrejmosťou by mali byť aj minerálne bloky, ktorý slúžia ako na príjem minerálov tak aj na obrusovanie.

Na okusovanie používame konáriky z ovocných stromov, ako je jabloň, hruška, čerešňa a slivka. Možno podávať ak konáriky lesných listnatých stromov ako je dub, buk, javor, breza. Najlepšie sa osvedčili konáre vŕby a bázy čiernej. Konáriky je možné papagájom predkladať aj s listami. Bázu čiernu podávame bez listov. Pre vysoký obsah živice sú vhodné aj konáriky z ihličnatých stromov napr. smrek, jedľa a sosna. Konáriky zbierame v lokalitách s čo najmenším priemyselným znečistením. Neodporúča sa zber v blízkosti ciest.

vetvičky

Na okusovanie môžeme použiť napríklad klasické tyčinky, ktorú slúžia papagájovi aj ako hračka a zároveň aj ako zdroj potravy. Tyčinka je spojivom zlepená do tvrdej štruktúry a vytvára ideálny nástroj na precvičovanie zobáka. 

avicentra veľký papagájavicentra veľký papagáj1