Prvé dni šteniatka doma

Prvé dni v novom domove sú pre ďalší vývoj šteňaťa veľmi dôležité, preto psíkovi poskytnite dostatok pozornosti a starostlivosti.

šteniatko      

Prineste si šteniatko do novej domácnosti v čase, keď tu nie je veľa ľudí a nechajte ho, nech si všetko samo prehliadne. Prvé dni môže trpieť pocitom odlúčenosti od matky a súrodencov, je dobré u neho zostať čo najviac, neopúšťajte ho na dlhšiu dobu.Šteňaťu pripravte teplý košík alebo pelech na mieste, kde nie je prievan. Vnútri by mala byť deka, ktorá sa dá ľahko vyprať.

Výchova k čistotnosti 
Malé šteniatka majú veľmi častú potrebu vylučovania. Čoskoro sa naučíte rozlišovať ich signály. Šteňa obchádza okolo do kolieska, sedí pri dverách alebo sa na vás výrečne pozerá. Akonáhle si toho všimnete, vezmite ho a podložte pod neho noviny. Šteňa musíte brať na zvolené miesto niekoľkokrát denne: ráno tesne po prebudení, po kŕmení, po prebudení počas dňa a tesne pred uložením k spánku.Pes čoskoro začne na toto miesto chodiť sám. Môžete ho tiež naučiť, aby sa venčil na príkaz. Vytvorte si osobitný povel, ktorý použijete zakaždým, keď uvidíte, že sa chystá urobiť potrebu. Keď ju vykoná na správnom mieste, okamžite ho pochváľte. Nikdy netrestajte psa za to, že urobí mláčku alebo kôpku na zakázanom mieste. 

Kútik na spanie Nechať šteniatko, aby s vami spalo v posteli, je samozrejme veľmi príjemné, ale mali by ste uvažovať aj do budúcnosti. Navyše psík musí pochopiť, že v rodinnej hierarchii je nižšie než ostatní členovia rodiny, preto je vhodné ho od počiatku učiť na vlastný pelech . Od majiteľa suky si vezmite nejakú obľúbenú hračku alebo kus deky, z ktorej šteňa cítia súrodencov a bude sa vďaka tomu cítiť bezpečnejšie. Ďalej je vhodné šteňaťu umiestniť do pelechu pod deku napr. ohrievacu podložku. Dôležité: pokiaľ šteniatko spí - nerušte ho, na hranie bude ešte dosť času! 

Obojok a vodítko Ak beriete šteňa na prechádzky, dajte mu vždy obojok a vodítko , aj keď sa mu to spočiatku nemusí páčiť. Najskôr bude ťahať, ale tým sa neznepokojujte, robia to všetci psi. Pes si na obojok a vodítko čoskoro zvykne a výcvikom ho zbavíte túžby ťahať. Pravidelne kontrolujte nastavenie obojku, najmä v období rastu. U správne nastavenej veľkosti musíte byť schopní podstrčiť pod obojok dva prsty . Pamätajte na to, že váš pes potrebuje von minimálne 3x denne (ako šteňa samozrejme oveľa častejšie).

Výchova k poslušnosti
Už vo veku 6 - 8 týždňov sa šteňa môže naučiť vykonávať jednoduché povely (učenie základnej poslušnosti - návyk na meno, privolanie, sadni, ľahni). Do výcviku by sa mali zapojiť všetci členovia rodiny a používať rovnaké príkazy. Zakaždým, keď šteňa splní povel, ho pochváľte a odmeňte, ale nikdy ho za neuposlúchnutie netrestajte. Najlepšie je používať ako povely jednoduché slová obsahujúce samohlásky ako - sadni, ľahni, k nohe a zostaň. Veľmi vhodné je neskôr začať so psom navštevovať cvičák alebo napr. Výcvikový tábor. Pri týchto aktivitách sa naučíte ako správne zaobchádzať so psom a váš štvornohý priateľ bude mať aj zamestnanie, ktoré potrebuje. Pre spokojný vzťah je dôležité, že sa na svojho psa môžete spoľahnúť a neobťažuje vaše okolie. Ďalej existujú aj rôzne športy so psom, ktoré vám môžu spríjemniť spoločné chvíle a zaistiť vyžitia vášho maznáčika.

Cestovanie so psom Ak plánujete v budúcnosti voziť psa v aute, musíte ho začať na auto zvykať čo najskôr, aby ho to neskôr nestresovali. Môžete ho každý deň vziať na krátku prechádzku, najprv len na 10 minút, pričom čas postupne predlžujte. Ďalej je veľmi vhodné učiť psa na dopravné prostriedky (obzvlášť keď bývate v meste). Berte psa do všetkých dopravných prostriedkov, zvykne si tak na ich hluk, ľudí okolo, náhubok a pod. (Nikdy neviete, kedy sa vám to nebude hodiť a šteňa toto prekoná lepšie než dospelý pes) 

 

Čo potrebujeme k starostlivosti o psa

 

1) Pelech: Aby sa šteňa cítilo v novom domove bezpečne, potrebuje svoj vlastný pelech , kde bude v kľude a nerušene odpočívať. Umiestnite ho na teplom mieste bez prievanu, pokiaľ možno tak, aby šteňa mohlo sledovať dianie v byte.

 

2) Misky na kŕmenie a vodu : Šteňaťu pripravte zvlášť misku na kŕmenie a zvlášť na vodu. Umiestnite ich tak, aby k nim malo šteňa voľný prístup. U väčších plemien je aj vhodné použiť misky s nastaviteľnou výškou.

 

3) Obojok, vodítko : Šteňa by si malo skoro po odstavení začať zvykať na ľahký obojok , ktorý musí mať primeranú veľkosť, aby ho neškrtil, ale nesmie ani sám skĺznuť. Šteňa rýchlo rastie, preto obojok často kontrolujte, aby ho neškrtil. Na obojok a vodítko môžete šteňa navykať aj doma.

 

3) Hračky : Pripravte šteňaťu vhodné hračky a naučte ich sa s nimi hrať. Nebude potom hrýzť do zariadenia bytu a vašich topánok. Šteňa s trochou vašej dôslednosti veľmi rýchlo pochopí, čo patrí medzi jeho hračky a s čím sa hrať nesmie. 

 

4) Krmivo : Vopred majte pripravené krmivo,ktorým chcete psa živiť. Obzvlášť vo šteňacom období je nutné psa kŕmiť kvalitným krmivom, ktoré mu pomôže k správnemu vývoju kostry, svalov a celkovému zdraviu. Vždy vyberajte krmivo zodpovedajúcej veľkosti a veku vášho psa. Nikdy psa neprekrmujte - hrozí zdravotné problémy. Ak sa rozhodnete psovi variť, zamyslite sa nad vitamíny a minerály, ktoré do krmiva budete pridávať. U suchých krmív je niekedy vhodné krmivo vopred namočiť, ale to len v prípade, že pes svoju dávku sníva hneď a zvyšky sa v miske nebudú kaziť.

 

5) Pomôcky pre starostlivosť o srsť, oči, uši, pazúry a zuby: Šteňa by ste mali od počiatku navykať na starostlivosť o srsť, prezeranie uší, zubov atď. U hrebeňov , kief a šampónov vyberte také pomôcky, ktoré budú vyhovovať srsti vášho psa . Psa nekúpte príliš často. Naopak pravidelne kontrolujte stav uší, či sa v nich netvorí nejaký zápal. Kontrolou uší, zubov atď. Pripravujete psa nielen na výstavy, ale aj na pravidelné prehliadky u veterinára.

 

Ďalšie veci, ktoré budete pre svojho psíka potrebovať, zistíte časom. Je to napríklad identifikačný štítok alebo puzdro na meno a adresu, ktorý sa pripevňuje k obojku. Je dobrý v prípade, že sa vám pes zabehne. Ďalšou dôležitou vecou je lekárnička prvej pomoci alebo prípravky proti kliešťom a blchám.