Slovník pojmov, Strana 2

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T V Y

glukosamín

Je bázickým derivátom glukózy, ktorý sa používa ako pomocný prostriedok na zmiernenie zápalu a bolestí pri liečbe zápalov kĺbov, šliach, kĺbových puzdier, ďalej k zlepšeniu degeneratívnych procesov postihujúcich medzistavcové platničky. Stimuluje…

GMO

Geneticky modifikované organizmy alebo GMO sú výsledok laboratórneho procesu, pri ktorom sa vezmú gény z DNA jedného organizmu a umelo sa vnútia do génu druhého organizmu, čo sú väčšinou nesúvisiace rastliny alebo živočíchy. Tieto gény môžu pochádzať…

holistické

Holistický znamená zjednodušene celostný, čo v tomto prípade predstavuje komplexnú a vyváženú stravu s ohľadom na pôvod psov ako divokých šeliem, ktorých DNA a zažívací systém sa za stáročia domestifikácie nezmenil. Toto krmivo neobsahuje žiadne…

Chondroitín

Chondroitín sulfát je jednou z hlavných zložiek chrupavky. Štúdie na zvieratách naznačujú, že chondroitín sulfát pomáha pri hojení kostí.

Inositol

Je zaraďovaný do skupiny vitamínov B , aj keď patrí medzi menej známe vitamíny z tejto skupiny. Patrí medzi vlákniny. Inositol je tiež známy pod názvom vitamín B8 (či B9, v tomto údajmi sa rôzne zdroje rozchádzajú). Za samostatný vitamín však bol…

Juta

Juta je surovina získaná z vláken jutovníka, rastliny ktorá rastie v tropických oblastiach. Používa sa na výrobu hrubých tkanín, nazývaných jutovina.

Kachexia

Kachexia je závažná strata hmotnosti tela a vysilenosť spôsobená ťažkou chorobou alebo dlhodobým hladovaním. Ide o stav, ktorý je výsledkom dlhšie trvajúceho nedostatku výživy sprevádzaný aj nedostatkom vitamínov a minerálnych látok. Prejaví sa…

Kalcitonín

Kalcitonín je peptidový hormón (32 aminokyselín) vylučovaný parafolikulárnymi C-bunkami štítnej žľazy. Jeho hlavná fyziologická funkcia je inhibícia resorpcie kostí prostredníctvom regulácie počtu a aktivity osteoklastov.

Karotenoidy

Karotenoidy sú žlté, oranžové a červené pigmenty syntetizované rastlinami. Najčastejšie karotenoidy sú α-karotén, β-karotén, β-kryptoxanthín, luteín, zeaxantín, kryptoxantín, astaxantín a lykopén. α-karotén, β-karotén, beta-kryptoxanthín a provitamín…

kokcídie

Kokcídie sú vnútrobunkové parazity, ktoré sa špecializujú na určitý druh hostiteľa, napadajú bunky jeho črevnej sliznice a spôsobujú mu klinické ochorenie nazvané kokcidióza.

L-karnitín

Karnitín je látka, ktorá sa vyskytuje v dvoch izoméroch: D-karnitín a L-karnitín. V poslednom čase je skôr známa forma L-karnitín, ktorá sa hojne využíva ako potravinový doplnok.    Vzorec: C7H15NO3

laktácia

Laktáciou alebo laktačným obdobím sa nazýva časové obdobie produkcie mlieka od pôrodu samice po dobu tvorby mlieka. Rozumie sa ňou tiež proces tvorby či sekrécie, hromadenie a uvoľňovanie mlieka cicavcov. Tvorba a uvoľňovanie mlieka prebieha od…

leishmanióza

leishmanióza – parazitárne ochorenie, ktoré patrí do tzv. zoonóz, čo je choroba prenosná zo zvierat na človeka. U lekára tak nemusí po dovolenke skončit len váš psí maznáčik, ale i vy. 

lubrikácia

zvlhčenie, mazanie

Luteín

Luteín je žltooranžové farbivo patriace do skupiny karotenoidov.

Lyzín

Lyzín je esenciálna aminokyselina, ktorú môžeme nájsť v rastlinnej aj v živočíšnej strave. Lyzín je nevyhnutný pre správny rast, takže príjem tejto aminokyseliny je nesmierne dôležitý hlavne počas rastu a dospievania.

Melica

Melica ciliata, mednička brvitá, strdivka brvitá je menej hojný druh trávy.    

methionín

Metionín je aminokyselina, ktorá je nevyhnutnou súčasťou bielkovín v živých organizmoch. Organizmus človeka ju ale nevie syntetizovať, preto je odkázaný na jej prísun potravou. Je zdrojom síry, preto zabraňuje problémom s pokožkou a jej…

MSM

Methylsulfonylmethan (MSM, správne dimethylsulfon) je organická zlúčenina síry používaná v doplnkoch stravy určených na problémy s kĺbmi .

Mykotické

Mykotické znamená plesňové.

nukleotid

Nukleotidy alebo nukleozidfosfáty sú zlúčeniny nukleozidu a kyseliny trihydrogenfosforečnej. Nukleotid je základná stavebná jednotka nukleových kyselín a niektorých koenzýmova niektoré plnia aj úlohu energetických prenášačov.

obdukcia

Obaľovanie piluliek obťahom z cukru, želatíny ap...

Oligopeptidy

Všeobecne sa počet aminokyselín, z ktorých jedna peptidová molekula pozostáva nazýva aj dĺžka reťazca. Na základe dĺžky reťazca rozdeľujeme: Dipeptidy – pozostávajúce z 2 molekúl aminokyselín Tripeptidy – pozostávajúce z 3 molekúl…

organely

Organela je subcelulárna podjednotka bunky, ktorá je špecializovaná na nejakú funkciu, a ktorá je spravidla obklopená membránou.

Osteomalácia

Osteomalácia je zmäkčovanie kostí, často spôsobené nedostatkom vitamínu D. U mäkkých, alebo aj riedkych kosti je väčšia pravdepodobnosť ohnutia, deformácie a zlomeninám, než u zdravých kosti.